Homepage > Consulting > EU projects > Identify opportunities for financial support and select the best source of funding
Identify opportunities for financial support and select the best source of funding
Mogućnosti dobivanja financijske potpore
Ovisno o prirodi posla ili projekta moguće se natjecati za sredstva iz različitih programa financiranja Europske unije. Programi se dijela u dvije skupine: izravno financiranje i neizravno financiranje. Dodjelom sredstava izravnog financiranja upravljaju europske institucije, a postoje dvije vrste takvog financiranja: bespovratna sredstva i ugovori. Za bespovratna sredstva i ugovore kojima upravlja Europska komisija moguće se prijaviti na portalu za financiranje i natječaje.
Bespovratna sredstva dodjeljuju se za određene projekte povezane s politikama EU, obično na temelju tzv. poziva na podnošenje prijedloga. Bespovratna sredstva mogu zatražiti tvrtke ili povezane organizacije koje vode projekte koji promiču interese EU ili ako pridonose provedbi programa ili politike EU. Ugovore dodjeljuju institucije EU za nabavu usluga, robe ili radova koji su im potrebni za rad, npr. izrada studija, osposobljavanje, organiziranje konferencija, informatička oprema.
Neizravnim financiranjem upravljaju nacionalna i regionalna tijela, i to financiranje predstavlja gotovo 80% proračuna EU, uglavnom iz pet velikih fondova u okviru europskih strukturnih i investicijskih fondova. Fondovi su sljedeći:
- Europski fond za regionalni razvoj – regionalni i urbani razvoj
- Europski socijalni fond – socijalna uključenost i dobro upravljanje
- Kohezijski fond – gospodarska konvergencija manje razvijenih regija
- Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj
- Europski fond za pomorstvo i ribarstvo
Javni natječaji i sudjelovanje na njima
Postupak javnog nadmetanja razlikuje se ovisno o vrsti ugovora i njegovoj vrijednosti. Ugovori se obično dodjeljuju na temelju konkurentnog postupka nadmetanja. U okviru tog postupka postoje različite vrste postupaka javne nabave (npr. otvoreni postupak, ograničeni postupak, natjecateljski dijalog, partnerstvo za inovacije, itd.). Gdje će se natječaj objaviti ovisi o vrijednosti ugovora, a za natječaje ispod određenih pragova (natječaji manje vrijednosti), ovisi o mjestu na kojem se nalazi kupac. Kad je riječ o natječajima veće vrijednosti, javna tijela moraju objaviti obavijesti na portalu TED (Tenders Electronic Daily). Osnovne se informacije objavljuju na 24 službena jezika EU, ali potpune obavijesti o nabavi trebaju biti objavljene samo na jednom od službenih jezika EU-a.
Kad je riječ o natječajima manje vrijednosti, javna tijela koja raspisuju natječaje obično ih objavljuju samo na nacionalnim portalima javne nabave. Ukoliko organizacija želi sudjelovati na tim natječajima, mora pratiti portale onih zemalja koje ju zanimaju. Također, moguće se pretplatiti na primanje obavijesti, ako je takva mogućnost dostupna. Natječaji srednje i veće vrijednosti institucija, agencija ili drugih tijela EU-a objavljuju se na portalu TED. Sve obavijesti institucija EU-a objavljuju se u cijelosti na službenim jezicima EU-a.
Portal TED elektronička je verzija Dodatka Službenom listu EU-a na kojem se objavljuju svi europski javni natječaji veće vrijednosti. Obavijesti o javnoj nabavi moguće je pregledavati, pretraživati i razvrstavati po predmetu, zemlji, kupcu, itd.
Ako organizacija želi sudjelovati u javnom natječaju objavljenom na portalu TED, u većini slučajeva svoju ponudu mora podnijeti elektroničkim putem. Putem portala e-Certis moguće je saznati koje potvrde zahtijevaju javni naručitelji iz druge države EU-a. Funkcionalnosti ove platforme dostupne su na svim jezicima EU-a, no sama je dokumentacija dostupna samo na jeziku na kojem je izvorno izdana.
Kada neka organizacija podnesete ponudu u okviru natječajnog postupka objavljenog na portalu TED, mora izjaviti da društvo ima stručnu i financijsku sposobnost provedbe ugovora za koji se natječe ispunjavanjem digitalnog obrasca poznatog kao europska jedinstvena dokumentacija o nabavi (ESPD).
Kako Vam ZIH može pomoći?
ZIH ima iskustvo u različitim vrstama poslova pripreme i realizacije EU projekata uključujući identifikaciju mogućnosti za dobivanje financijske potpore, odabir izvora financiranja, planiranje i vođenje projekta, izradu projektnih prijava u skladu s EU smjernicama.
Edukacije iz navedenog područja:
You may also be interested in these services and trainings:
Zašto ZIH?
ZIH ima dugogodišnje iskustvo u vođenju projekata koji su financirani sredstvima iz EU i drugih fondova te uslugama koje uključuju identifikaciju mogućnosti dobivanja financijske potpore, odabir najboljeg izvora financiranja, izradu projektnih prijava u skladu s EU smjernicama. Navedeno iskustvo garantira uspjeh i ostvarenje postavljenih ciljeva i Vaše organizacije.