Naslovna > Konzalting > EU projekti > Izrada projektne prijave u skladu s EU smjernicama
Izrada projektne prijave u skladu s EU smjernicama
Što obuhvaća izrada projekte prijave?
Projektna ideja predstavlja prvi korak u pripremi projektne prijave (prijedloga), a riječ je o vrlo ranoj fazi planiranja projekta gdje se planira potencijalno ulaganje u razvoj poslovanja. Ukoliko tvrtka ima projektnu ideju, ali nedostatak financijskih resursa sprječava ju u realizaciju, postoji mogućnost apliciranja na natječaje sufinancirane iz EU fondova.
Izrada projektnog prijedloga ili projektne prijave prvi je korak ka ostvarenju cilja dobivanja bespovratnih sredstava temeljem natječaja EU fondova.
Prvi korak kojeg potencijalni prijavitelj treba napraviti je pronalazak odgovarajućeg natječaja (poziva na dostavu projektnog prijedloga) za svoju ideju. Kako bi bio definiran kao prihvatljivi prijavitelj potrebno je da prijavitelj zadovoljava određene kriterije prema uvjetima natječaja. Opis prihvatljivih aktivnosti i troškova omogućava provedbu određene projektne ideje. Poziv na dostavu projektnih prijedloga objavljuju resorna ministarstva koja i dodjeljuju sredstva. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odgovorno je tijelo za koordinaciju čitavog procesa korištenja EU fondova u RH.
Poziv na dostavu projektnog prijedloga sadrži sve važne informacije o uvjetima prijave, vrsti troškova koji se mogu financirati kroz projekt, aktivnostima koje se financiraju unutar projekta i uvjetima financiranja. Uz uvjete za prijavu, definiraju se uvjeti odabira i provedbe projekta kako bi potencijalni prijavitelji već prilikom prijave mogli saznati koja će pravila biti primjenjiva kroz cijelu provedbu projekta, naravno ukoliko određena projektna ideja bude odabrana i ugovor sklopljen.
Resorna ministarstva su Posrednička tijela prve razine i odgovorna su za definiranje uvjeta i objavu poziva, a to rade na osnovu Operativnog programa. Operativni programi su dokumenti u kojima je određeno koja su područja financiranja kroz pojedini sektor, tko su potencijalni prijavitelji, itd. Postupci za dodjeljivanje sredstava iz EU fondova temelje se upravo na ovim dokumentima, a ono što u njima nije određeno ne može se financirati.
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije (SAFU) je jedna od strana potpisnica ugovora koja ima ulogu Posredničkog tijela druge razine što znači da je primarno odgovorna za praćenje izvršenja ugovornih obaveza i ovjeravanje troškova. Ovisno o pojedinom pozivu i različitom opsegu SAFU također radi i odabir projekata.
Nakon pronalaska natječaja čiji su prioriteti financiranja u skladu s ciljevima prijavitelja, potrebno je detaljno proučiti natječajnu dokumentaciju i priložene obrasce te pripremiti projektni prijedlog prema zadanim obrascima. Kako bi prijavitelj bio siguran u ispravnost projektne prijave koju predaje, radi se dodatna provjera ispravnosti kompletne dokumentacije. Ovaj korak je važan kako bi se osiguralo da prijedlog potencijalnog prijavitelja ne bude odbačen zbog razloga kao što su nepotpuna dokumentacija ili nedostatka izvornih dokumenata.
Poziv za dostavu projektnih prijedloga je najvažniji dokument kojeg bi svaki prijavitelj trebao detaljno proučiti. Radi se o dokumentima koji čine natječajnu dokumentaciju, a sadrže tekst poziva, upute za prijavitelje (sadrže sve relevantne podatke o natječaju), prijavni obrazac, obrazac proračuna, obrazac logičke matrice, dokumentaciju potrebnu za pripremu projekta, potpis ugovora i provedbu.
Proces prijave projekata na natječaje financirane EU sredstvima složen je posao u okviru kojeg je potrebno ispuniti različite uvjete za svaki pojedini natječaj. Priprema za natječaj trebala bi početi puno prije objave samog natječaja, što se odnosi prvenstveno na pripremu tehničkih uvjeta i kapaciteta za apliciranje. Pozivi namijenjeni poduzetnicima gotovo uvijek boduju određene pokazatelje poslovanja ovisno o vrsti natječaja, npr. visinu prihoda ili omjer prihoda u prethodnoj godini u odnosu na traženi iznos bespovratnih sredstava, koeficijent likvidnosti, udio vlastitih sredstava u projektu, itd.
Prijava na natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava obuhvaća popunjavanje niza dodatnih obrazaca i prikupljanje administrativnih potvrda. Projekt koji se prijavljuje na određeni natječaj prezentira se kroz dokumente čiji su forma i sadržaj određeni kroz natječaj, a to su najčešće projektni sažetak, poslovni plan i investicijska studija ili studija izvodljivosti.
Postupak dodjele bespovratnih sredstava
Svaki natječaj ima propisanu evaluacijsku proceduru i faze kroz koje se prijave kreće od predaje do potencijalnog odobravanja i donošenja odluke o financiranju. Evaluacijska procedura sastoji se od sljedećih faza:
- Zaprimanje i registracija projektnih prijedloga
- Administrativna provjera
- Provjera prihvatljivosti prijavitelja, operacija, troškova i aktivnosti
- Donošenje odluke o financiranju
U svakom natječaju opisana je procedura evaluacije s pripadajućim fazama te se prijavitelji sukladno tome moraju pripremiti za odgovarajuću komunikaciju s nadležnim institucijama.
6 KORAKA DO BESPOVRATNIH SREDSTAVA
1. Ocjena prihvatljivosti uvjeta za prijavitelja
2. Ocjena prihvatljivosti uvjeta za projekt
3. Klasifikacija prihvatljivih aktivnosti i troškova
4. Izrada i podnošenje projektnog prijedloga
5. Dodjela i ugovaranje projekta projektnog prijedloga
6. Provedba projekta
Kako Vam ZIH može pomoći?
ZIH ima višegodišnje iskustvo u izradi projektnih ideja i prijavi projekata na EU natječaje. Stručnjaci ZIH-a imaju iskustvo u poznavanju pravila i procedura te procesa apliciranja na EU natječaje te svojim savjetovanjem mogu pomoći u ostvarenju Vaših ciljeva. Ukoliko Vaša tvrtka posjeduje kapacitete i želite ulagati u rast i razvoj, ZIH Vam može pomoći u pronalasku i odabiru odgovarajućeg natječaja u pogledu djelatnosti i mogućnosti Vaše tvrtke.
ZIH može ponudite sljedeće konzultantske usluge:
- Savjetovanje prijavitelja u pogledu razumijevanja uvjeta natječaja
- Usmjeravanje prijavitelja prilikom formiranja projekta, izrade proračuna projekta te vođenja računa o potrebnoj dokumentaciji projektne prijave
- Savjetovanje o apliciranju na natječaj
Edukacije iz navedenog područja:
Možda Vas interesiraju i ove naše usluge i edukacije:
Edukacija
Edukacija i certifikacija osobe odgovorne za praćenje usklađenosti poslovanja (Compliance Officer)
Zašto ZIH?
ZIH ima višegodišnje iskustva u vođenju EU projekata i izradi projektnih prijava u skladu s EU smjernicama. Naši stručnjaci uspješno su vodili mnogobrojne projekte te sudjelovali u postupku prijave projektnih ideja za različite organizacije, a navedeno iskustvo garantira ostvarenje postavljenih ciljeva i Vaše organizacije.