Homepage > Consulting > Quality, environment protection and energy efficiency > Implementation and assessment of environmental management system (ISO 14001)
Implementation and assessment of environmental management system (ISO 14001)
Što je ISO 14001?
ISO 14001 je međunarodno prihvaćen standard koji postavlja zahtjeve za sustav upravljanja okolišem. Pomaže organizacijama da poboljšaju svoje ekološki učinak kroz više učinkovito korištenje resursa i smanjenje otpada, stjecanje konkurentske prednosti i povjerenje dionika. Sustav upravljanja okolišem (EMS) pomaže organizacije da identificiraju, upravljaju, nadziru i kontroliraju svoja ekološka pitanja na “holistički” način. Tehnološke inovacije u posljednja dva desetljeća oblikovale su svijet u kojem živimo. Brzi tehnološki napredak nije utjecao samo na gospodarski i društveni razvoj, već i na okoliš, kroz iscrpljivanje zajedničkih prirodnih resursa. Brza industrijalizacija i gospodarski rast, povećanje stanovništva, kao i tehnološke inovacije, dovele su do značajne degradacije okoliša.
Neki od glavnih čimbenika, koji su prouzročili promjene okoliša uključuju probleme vezane za zdravlje ljudi, klimatske promjene, oštećenje ozona, promjene u ekosustavima, gubitak biološke raznolikosti, iscrpljivanje prirodnih resursa i degradacija zemljišta. Gore navedeni učinci degradacije okoliša učinili su ova pitanja vrlo značajnim te su potaknuli međunarodnu zajednicu da hitno djeluje na smanjenju stakleničkih plinova kao npr. ugljični dioksid, metan, sumporov dioksid i dušikov oksid. Pokušaj smanjenja stakleničkih plinova je narastao u cijelom svijetu, jer problemi onečišćenja okoliša ne prestaju granicama pojedinih država. Vlade igraju značajnu ulogu u razvoju politika koje imaju za cilj smanjenje emisija bez ugrožavanja gospodarskog rasta. Osim toga, diljem svijeta poduzimaju se mnoge inicijative za podizanje svijesti o pitanjima okoliša, koje žele pružiti potporu zaštiti okoliša. Očekuje se da će ekološki problemi povećati svoju ozbiljnost i učestalost. Industrijski sektor ostaje jedan od najvećih doprinositelja onečišćenja okoliša, zbog čega organizacije postaju sve svjesnije potrebe upravljanja okolišem.
Razvijali su se različiti alati i tehnike korišteni za rješavanje degradacije okoliša, ali se kroz vrijeme održao jedan od najuspješnijih pristupa korištenja ISO 14001 standarda, a to je Sustav upravljanja okolišem (EMS). Ostali ISO standardi koji se odnose na različite vrste sustavi upravljanja, kao što je ISO 9001 za kvalitetu, ISO 45001 za profesionalno zdravlje i sigurnost, svi koriste strukturu visoke razine, kao i ISO 14001. To znači da se ISO 14001 može jednostavno integrirati u bilo koji postojeći ISO sustav upravljanja.
ISO 14001 prikladan je za organizacije svih vrsta i veličine, bilo da su privatne, neprofitne ili državne. To zahtijeva da organizacija uzme u obzir sva pitanja okoliša relevantna za njezino poslovanje, kao što su onečišćenje zraka, vode i kanalizacije, gospodarenje otpadom, onečišćenje tla, ublažavanje klimatskih promjena i prilagodbu i korištenje resursa te učinkovitost svojih poslovnih procesa s aspekta zaštite okoliša. Kao i svi ISO standardi sustava upravljanja, ISO 14001 uključuje potrebu za kontinuiranim poboljšavanjem sustava organizacije i pristup pitanjima okoliša. ISO 14001 postavlja kriterije za sustavno upravljanja okolišem i kao takav može biti certificiran.
Kako funkcionira ISO 14001?
ISO 14001 samo je jedan od preko 23.000 standarda koje je ISO postavio od svog osnivanja 1947. Oni su dio obitelji standarda dizajniranih za organizacije koje žele smanjiti zagađenje i otpad uvođenjem sustava upravljanja okolišem. Kao i kod svih ISO standarda, ISO 14001 nije poseban skup uputa koje tvrtka sudionica usko izvršava. Umjesto toga, to je skup smjernica i standarda koji moraju biti prilagođeni specifičnim potrebama i okolnostima dotične organizacije. Naravno, nisu sve primjene ISO 14001 jednako robusne. Kako bi održale integritet standarda, tvrtke mogu dobiti certifikaciju od strane organizacija trećih strana koje će procijeniti njihovu specifičnu implementaciju standarda ISO 14001 i utvrditi je li ta aplikacija u skladu s najboljim međunarodnim praksama navedenim u standardu. Tvrtke koje dobiju certifikat na ovaj način često će ovu činjenicu prikazati kao način da potkrijepe i reklamiraju svoju predanost održivosti okoliša. Opća svrha ISO 14001 je uravnotežiti zaštitu okoliša i sprječavanje onečišćenja s društvenim i ekonomskim potrebama. Organizacije mogu poboljšati njihovu ukupnu ekološku učinkovitost kroz provedbu ovog standarda, što zahtijeva od organizacija uspostavu sustavnog upravljanja okolišem, definiranje politika i ciljeva održivog okoliša te procesa za postizanje definiranih ciljevi i politika. Zahtjevi postavljeni u ISO 14001 su generički, fleksibilni i jednako korisni za sve vrste organizacija. Ključni zahtjevi (glavne klauzule) standarda su:
- Klauzula 4: Kontekst organizacije
- Klauzula 5: Vodstvo
- Klauzula 6: Planiranje
- Klauzula 7: Podrška
- Klauzula 8: Operacija
- Klauzula 9: Ocjena učinka
- Klauzula 10: Poboljšanje
ISO 14001:2015, od organizacije zahtijeva:
- Upravljanje okolišem istaknuti unutar strateških smjernica organizacije
- Veća predanost vodstva
- Provedba proaktivne inicijative za zaštitu okoliša od štete i degradacija
- Usredotočenost na razmišljanje o životnom ciklusu kako bi se osiguralo cijelo-životno razmatranje okoliša
- Dodatna usredotočenost na dionike i razvoj komunikacijske strategije
Što je sustav upravljanja zaštitom okoliša (EMS)?
ISO 14001 je dobrovoljni standard koji pomaže organizacijama uspostaviti, implementirati, održavati i poboljšati svoj sustav upravljanja okolišem (EMS). Sustav upravljanja okolišem (EMS) sastoji se od okvira koji pomaže poduzeću da postigne svoje ekološke ciljeve, kroz dosljednu kontrolu svog poslovanja. Pretpostavka je da se uz povećanje kontrola, poboljšava ekološki učinak poduzeća. EMS sam po sebi ne diktira razinu ekološkog učinka koji se mora postići, ali EMS svake tvrtke treba biti prilagođen sustavu tvrtke i njenim poslovnim ciljevima. EMS na taj način pomaže poduzeću da sustavno i isplativo odgovori na svoje regulatorne i poslovne zahtjeve, istovremeno. Ovaj proaktivni pristup može pomoći u smanjenju rizika od nepoštivanja regulative i poboljšanju zdravlja i sigurnosti za zaposlenike i cijelu zainteresiranu javnost. EMS također može pomoći u rješavanju nereguliranih pitanja, kao što je očuvanje energije te može promicati jače operativne kontrole i upravljanje zaposlenicima.
Osnovne aktivnosti u implementaciji EMS-a su:
- Izrada politike upravljanja okolišem i preispitivanje ekoloških ciljeva organizacije
- Analiza utjecaja organizacije na okoliš i analiza zakonskih zahtjeva
- Postavljanje ekoloških ciljeva i ciljeva za smanjenje utjecaja na okoliš i usklađenost sa zakonima
- Planiranje i implementacija akcijskih programa za postizanje ciljeva
- Praćenje i mjerenje napretka u postizanju ciljeva
- Osiguravanje ekološke svijesti i kompetentnosti zaposlenika te podrške vodstva
- Pregled napretka EMS-a i kontinuirana poboljšanja
EMS sustavi dizajnirani su za praćenje i izvještavanje o ekološkoj održivosti poduzeća, za interne i vanjske dionike. Koriste ih organizacije i za potrebe usklađivanja – što im omogućuje izbjegavanje novčanih kazni ili skandala u odnosima s javnošću (PR) – i za povećanje poslovne učinkovitosti, kao što je smanjenje otpada kroz ciklus proizvodnje ili distribucije robe.
Zašto je važna implementacija sustava upravljanja okolišem (EMS)?
Postoji mnogo razloga zašto bi organizacija trebala imati strateški pristup poboljšanje njegove ekološke učinkovitosti. Korisnici ISO 14001 standarda prepoznali su ključne benefite korištenja standarda, pa tako ISO 14001 pomaže:
- Pokazati usklađenost sadašnjih i budućih statutarnih i regulatornih zahtjeva
- Povećati sudjelovanje vodstva i angažman zaposlenika
- Poboljšati ugled tvrtke i povjerenje dionika kroz stratešku komunikaciju
- Jamčiti da mjerite utjecaj vašeg poslovanja na okoliš
- Ostvarite strateške poslovne ciljeve uključujući pitanja okoliša
- Smanjiti otpad
- Brz odaziv u slučaju nezgoda ili izvanrednih situacija
- Poboljšati učinkovitost resursa
- Osigurati konkurentnu i financijsku prednost kroz poboljšane učinkovitosti i smanjene troškova
- Poticati bolje okolišne performanse dobavljača integrirajući ih u poslovni sustav organizacije
Kako započeti implementaciju EMS-a prema ISO 14001:2015?
Nekoliko savjeta za početak:
- Definirajte svoje ciljeve. Što želite postići s ovim standardom?
- Dobijte suglasnost od višeg menadžmenta. Bitno je da čelnici vaše organizacije podržavaju ciljeve učinkovitog sustava upravljanja okolišem.
- Dobijte dobar pregled postojećih procesa i sustava koji su relevantni za vaš utjecaj na okoliš.
Sve navedeno će činiti osnovu vašeg sustava upravljanja okolišem (EMS) i omogućuju vam da lakše identificirate sve nedostatke sustava te u skladu s time napravite adekvatne programe za poboljšanja.
Trebamo li biti certificirani prema ISO 14001?
Akreditirani certifikat prema ISO 14001 nije obvezni zahtjev samog standarda te organizacije mogu ostvarivati mnoge prednosti korištenja standarda i bez prolaska kroz akreditirane proces certificiranja. Međutim, certifikacija od treće strane (provjera EMS-a od neovisnog certifikacijskog tijela), signalizira kupcima, dobavljačima i svim drugim zainteresiranim stranama, da ste standard implementirali cjelovito i ispravno. Štoviše, nekim organizacijama, to značajno pomaže kod dokazivanja relevantnosti u nekim tenderima za dobivanje poslovnih prilika, kako i dokaza ispunjavanja regulatornih ili ugovornih obveza.
Kako Vam ZIH može pomoći?
ZIH u svom radu na projektima pripreme i implementacije sustava upravljanja okolišem (EMS) prema normi ISO 14001, koristi vodeće svjetsko znanje u ovom području, primjenjuje relevantne metode i alate, te pruža slijedeće konzultantske usluge:
Priprema projekata implementacije EMS-a po normi ISO 14001 te izrada plana realizacije
- Analiza postojećeg stanja (GAP) i identifikacija procesa relevantnih za zaštitu okoliša
- Izobrazba tima korisnika za razvoj i implementaciju ISO 14001 sustava
- Izrada potrebne dokumentacije (politike, procedura, zapisa) sustav upravljanja okolišem (EMS) prema ISO 14001 standardu
- Izobrazba internih procjenitelja za provjeru ISO 14001 sustava
- Provedba internih procjena / sudjelovanje i savjetovanje u postupcima interne procjene / priprema za certifikaciju
- Otklanjanje otkrivenih nesukladnosti u EMS-u
- Savjetovanje u pripremi ocjene uprave
- Sudjelovanje i savjetovanje u certifikacijskoj provjeri
Edukacije iz navedenog područja:
You may also be interested in these services and trainings:
Zašto ZIH?
ZIH ima bogato iskustvo u pripremi i izvođenju projekata pripreme i implementacije sustava upravljanja okolišem (EMS) po normi ISO 14001, identifikaciji poslovnih procesa relevantnih za područje zaštite okoliša, pripremi i izvođenju programa održavanja i unaprjeđenja sustava upravljanja okolišem te provođenju internih revizijskih postupaka EMS-a kao i pripremi za certifikacije po ISO 14001 standardu.