Naslovna > Konzalting > Digitalna transformacija kroz upravljanje podacima > Uspostava organizacije za uspješno upravljanje podacima i digitalnu transformaciju
Uspostava organizacije za uspješno upravljanje podacima i digitalnu transformaciju
Što obuhvaća uspostava organizacije za upravljanje podacima?
U projektima uspostave organizacije za upravljanje podacima i digitalnu transformaciju važno je analizirati kako trenutno organizacija upravlja svojim podacima te koje su postojeće formalne i neformalne uloge koje brinu o učinkovitijem korištenju podataka. Temeljem toga, raspoloživih okvira i dobre prakse, moguće je definirati potrebne organizacijske jedinice, radna mjesta i uloge nužne za uspostavu Data Governance-a, ali i provedbu digitalne transformacije i unapređenje poslovanja kroz bolje upravljanje podacima. Pri tome se definiraju kako poslovne, tako i tehničke uloge nužne u postupku digitalne transformacije.
Odabir primjerene organizacije za upravljanje podacima
Kritični korak u uspostavi organizacije za upravljanje podacima jest odabir najprikladnijeg modela, pogodnog baš za konkretnu organizaciju. Uspostava organizacije ne znači crtanje organizacijske sheme i upisivanje imena u kućice, nego definiranje odnosa između pojedinih organizacijskih dijelova, definiranje odgovornosti i komunikacija, a sve u svrhu učinkovitog i pravovremenog rješavanja svih pitanja upravljanja podacima.
Model organizacije za upravljanje podacima je okvir za izgradnju procesa i infrastrukture koji bi organizaciji trebali omogućiti učinkovito operacionaliziranje podataka. Cilj takvog modela je pružanje osnove za stvaranje vlastitog plana za organiziranje ljudi, procesa i podatkovne infrastrukture za implementaciju vrlo učinkovitih deskriptivnih i preskriptivnih analitičkih rješenja za postizanje strateških ciljeva unutar vlastitog kulturološkog konteksta. Tri najčešća modela su:
- Decentralizirani model
- Centralizirani model
- Hibridni model.
Na sljedećoj slici je prikazan decentralizirani operativni model. U ovom modelu svaka poslovna jedinica prihvaća isti operativni model i standarde Data Governance-a.
Decentralizirani model
Izvor: DAMA – DMBoK
Prednosti:
- Relativno plitka organizacijska struktura
- Sveobuhvatna zastupljenost poslovnih jedinica
- Relativno lako uspostaviti
Nedostaci:
- Teška koordinacija i angažman potrebnih sudionika
- Postizanje konsenzusa obično traje dulje
- Teško određivanje prioriteta za identificirane poslovne slučajeve
- Otežano dobivanje povratnih informacija i mjerenje uspjeha implementiranih poslovnih slučajeva
Decentralizirani model
Izvor: DAMA – DMBoK
Na sljedećoj slici je prikazan hibridni operativni model. U ovom modelu jedna Data Governance organizacija surađuje s više poslovnih jedinica kako bi održala dosljedne definicije i standarde.
Centralizirani model
Izvor: DAMA – DMBoK
Prednosti:
- Imenovani voditelj upravljanja podacima
- Donošenje odluka je lakše jer je odgovornost jasna
- Učinkovitije donošenje odluka
- Lakše fokusiranje na politiku, smjernice
- Lakša kontrola troškova
- Struktura izvješćivanja jasno definirana na temelju organizacijske sheme
Nedostaci:
- Povećana birokracija zbog linearne strukture
- krutost rada
Centralizirani model
Izvor: DAMA – DMBoK
Na sljedećoj slici je prikazan hibridni operativni model. U ovom modelu jedna Data Governance organizacija surađuje s više poslovnih jedinica kako bi održala dosljedne definicije i standarde.
Hibridni model
Izvor: DAMA – DMBoK
Prednosti:
- uspostavljene odgovarajuće smjernice s vrha organizacije po pitanju DM & DG politika, mjernog sustava, definicija podataka na razini organizacije itd.
- centralizirana strategija poduzeća s decentraliziranim izvršenjem i provedbom
- izvršni menadžment odgovoran za upravljanje podacima
- poslovne jedinice imaju široku odgovornost i mogu se uskladiti s poslovnim proiritetima
- pruža mogućnost fokusiranja na specifične skupove podataka na razini poslovne jedinice i njihov odnos s podacima organizacije
- rješavanje problema pristupom odozdo prema gore
Hibridni model
Izvor: DAMA – DMBoK
Nedostaci:
- Zahtijeva dodatno osoblje u Uredu za upravljanje podacima (koordinatori)
- otežana uspostava ravnoteže između prioriteta organizacije i proiriteta pojedinih poslovnih jedinica
- učinkovitost poslovnih jedinica ovisi o lokaliziranim vještinama
Hibridni operativni model može se implementirati na različite načine, ovisno o poziciji analitičkih kompetencija. One mogu biti smještene u poslovnim jedinicama, u IT-u ili u tzv. Virtual Analytics Competency Centru.
Zašto je važno uspostaviti organizaciju za upravljanje podacima?
Danas se većina organizacija suočava s ogromnom količinom podataka iz različitih procesa i u različitim formatima. Ovaj svakodnevni porast količine i različitosti podataka nužno dovodi do potrebe za novim načinom upravljanja podacima. Uz to, današnji korisnici podataka očekuju brz i jednostavan pristup podacima koji im u određenom trenutku trebaju. Oni žele razumjeti i koristiti podatke na način da im oni omogućavaju da brzo dođu do odgovora ili rješenja za neki poslovni problem s kojim se suočavaju. Ako npr. korisnici podataka trebaju svojim korisnicima dati preciznu informaciju koje usluge mogu dobiti temeljem njihovog trenutnog statusa i svih informacija koje organizacija ima o njima, oni to žele odmah, uz potpunu točnost i pouzdanost. Zbog toga je nužno imati jasno uspostavljenju organizaciju, s jasno definiranim ulogama i odgovornostima. Treba napomenuti da takva organizacija mora biti fleksibilna i lako prilagodljiva stalnim promjenama i potrebama organizacije i okruženja.
Kako Vam ZIH može pomoći?
Za svakog korisnika ZIH ima individualiziran pristup ovisno o njegovim potrebama. Na taj način biramo i najprikladniji operativni model organizacije koji može doprinijeti učinkovitom upravljanju podacima. Da bi to ostvarili organiziramo radionice s korisnicima na kojima pokušavamo doći do odgovora na sljedeća pitanja:
- Uloga podataka u organizaciji: Koji ključni procesi su data-driven procesi? Kako su zahtjevi za podacima definirani? Kako je prepoznata uloga podataka u organizacijskoj strategiji?
- Kulturološke norme: Ima li potencijalnih kulturoloških prepreka u implementaciji ili poboljšanju strukture upravljanja?
- DM & DG prakse: Tko i kako izvršava posao po pitanju podataka? Tko i kako donosi odluke po pitanju podataka?
- Organizacija i izvođenje posla: Kakva je veza između projektnog i operativnog rada? Koji odbori postoje, a da mogu podržati upravljanje podacima?
- Organizacija izvješćivanja: Je li organizacija centralizirana, decentralizirana ili hibridna?
- Razina vještina: Koja je razina znanja u upravljanju podacima, od menadžmenta pa do izvršitelja?
Temeljem dobivenih odgovora i slike postojećeg stanja, ZIH daje prijedlog poboljšanja i uspostave organizacije koja će doprinijeti učinkovitijem upravljanju podacima u cilju ostvarenja boljih poslovnih rezultata. To ostvaruje kroz sljedeće konzultantske usluge:
- Analiza postojećeg stanja u upravljanju podacima
- Izrada prikladnog operativnog modela za upravljanje podacima (DM & DG organizacija)
- Prijedlog načina mjerenja učinkovitosti uspostavljene DM & DG organizacije
- Pomoć u implementaciji predložene DM & DG organizacije
Edukacije iz navedenog područja:
Možda Vas interesiraju i ove naše usluge i edukacije:
Zašto ZIH?
ZIH ima bogato iskustvo u vođenju organizacija na njihovom putu digitalne transformacije temeljene na podacima, definiranju strategije upravljanja podacima, uspostave Data Governance okvira i prikladne DM & DG organizacije.