Jest li se ikada pitali što su zapravo podaci, a što su otvoreni podaci? Jest li ikada promišljali o njihovoj svrsi, definiciji i zašto su nam uopće potrebni?
Svakodnevno se susrećemo s velikim brojem podataka kako u životu, tako i u poslovanju.
Krenimo od toga – što su podaci?
Slika 1: Piramida znanja
Podaci su najniža razina apstrakcije iz kojih se analizom izvode informacije, a zatim znanje i u konačnici mudrost. Na primjer lokacije, slike, recenzije, opisi i cijene su podaci koji vam mogu pomoći da odaberete mjesto za odmor. Analizom tih podataka dobit ćete informacije, a na osnovu njih znanje koje je za vas bitno. Istovremeno, netko drugi bi mogao uzeti iste te podatke i usporediti troškove sličnih destinacija diljem zemlje i aktivnosti kojima se može baviti u sklopu određene destinacije i tako iskoristiti iste podatke na potpuno drugačiji način.
Podaci su vrlo važni kako bismo mogli dobiti različite informacije i staviti ih u različite kontekste i izgradili vlastito znanje.
Što su otvoreni podaci?
To su podaci kojima svatko može pristupiti, koristiti ih i dalje dijeliti, mogu biti slobodno korišteni, mijenjani i dijeljeni od strane bilo koga u bilo koju svrhu. Podaci postaju dostupni kada su objavljeni na internetu a korisni kada su objavljeni u dostupnom, strojno (računalno) razumljivom formatu. Ponaosob je značajno da su podaci objavljeni s nekom dozvolom koja označava uvjete pod kojim se podaci mogu ponovno upotrebljavati.
Izvori otvorenih podataka ne moraju biti nužno tijela javne vlasti, već to mogu biti bilo koje tvrtke ili organizacije.
Što podatke čini otvorenim?
Podaci su otvoreni ako ih bilo tko može slobodno koristiti, ponovno koristiti i dijeliti a ta upotreba mora biti bez ograničenja. Na primjer ako na podatke primijenite nekomercijalnu dozvolu tj. ograničite im upotrebu u samo nekomercijalne svrhe, to je ograničenje, pa se stoga više ne smatraju otvorenima. Iako podaci mogu biti besplatni za upotrebu, to nužno ne znači da je njihova izrada bez troškova ili da im se može besplatno pristupiti.
Bit otvorenih podatka nije u načinu na koji se objavljuju, kako se dolazi do njih, kako nastaju i u kojem formatu su dostupni ili dozvolama koje ih prate već u njihovoj korisnosti, iskoristivosti i načinima na koje zainteresirani korisnici mogu s njima postupati kada su im dostupni.
Zašto su nam potrebni otvoreni podaci?
Otvoreni podaci mogu promijeniti način interakcije između državnih i javnih uprava, poslovnog svijeta i društva, a to donosi pravu vrijednost. Kada su podaci javnog sektora otvoreni, građani imaju pristup informacijama o tome kako se koristi njihov novac i kako se donose odluke. Ovo pomaže u jačanju povjerenja u vlasti i doprinosi demokratskom procesu. Na osnovu razne vrste dostupnih podataka mogu se razviti nove aplikacije, riješiti postojeći problemi, a možda i preduhitriti neki budući. Na primjer, otvoreni podaci o kriminalu i sigurnosti mogu pomoći u razumijevanju problema te razvoju politika koje smanjuju kriminal, pokrivenost teritorija 5G mrežom pomaže u prepoznavanju potencijalnih problema za autonomna vozila kojima je 5G mreža nužna za funkcioniranje u realnom vremenu.