Kibernetičke prijetnje i napadi, iz dana u dan sve jače stavljaju u fokus novi Zakon o kibernetičkoj sigurnosti (NIS 2 Direktivu). Nedostatak stručnjaka u ovom području, bio je i ostaje velika prepreka za sustavnu implementaciju mjera kibernetičke sigurnosti i usklađivanje sa Zakonom.
U pet ključnih ključnih točaka približit ćemo vam zašto je ovo važna tema za svaku organizaciju/tvrtku:
- Uvod u NIS 2 Direktivu
NIS 2 direktiva, koja je nasljednica prve Direktive o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (NIS direktiva), predstavlja ključni pravni okvir Europske unije za jačanje kibernetičke sigurnosti na području EU-a. Ova direktiva usvojena je s ciljem povećanja otpornosti i sigurnosti kritične infrastrukture i digitalnih usluga, uzimajući u obzir sve veće prijetnje kibernetičke sigurnosti.
- Što je NIS 2 Direktiva?
NIS 2 direktiva proširuje opseg regulacije u odnosu na prvu verziju, pokrivajući veći broj sektora i usluga koji su ključni za društvo i ekonomiju. To uključuje ne samo energetski, transportni, financijski i zdravstveni sektor, već i druge sektore poput digitalne infrastrukture, dobavljača digitalnih usluga i ključne proizvođače. Direktiva zahtijeva od organizacija u tim sektorima da implementiraju rigorozne mjere sigurnosti, uključujući upravljanje rizicima, izvještavanje o incidentima i poduzimanje odgovarajućih tehničkih i organizacijskih mjera kako bi se smanjile prijetnje.
- Zakon o Kibernetičkoj Sigurnosti
U Hrvatskoj je Zakon o kibernetičkoj sigurnosti ključni nacionalni pravni akt koji je donesen kako bi se uskladio s NIS direktivama i osigurao primjenu istih na nacionalnoj razini. Ovaj zakon obvezuje pružatelje ključnih usluga i digitalne usluge na primjenu odgovarajućih mjera za zaštitu svojih mrežnih i informacijskih sustava. Osim toga, zakon propisuje obveze prijave kibernetičkih incidenata i propisuje sankcije za organizacije koje ne udovoljavaju zahtjevima.
- Zašto je ovo važno za svaku organizaciju?
Kibernetička sigurnost postala je kritična za poslovanje bilo koje organizacije, bez obzira na veličinu ili sektor. Prijetnje kao što su kibernetički napadi, krađa podataka, ransomware i drugi oblici kibernetičkog kriminala mogu imati razorne posljedice na poslovanje, financijsku stabilnost i reputaciju organizacije.
Primjena NIS 2 direktive i Zakona o kibernetičkoj sigurnosti pomaže organizacijama da:
- Zaštite svoje poslovanje: Primjena potrebnih mjera smanjuje rizik od uspješnih kibernetičkih napada koji mogu dovesti do gubitka podataka ili prekida poslovanja.
- Izbjegnu pravne i financijske sankcije: Nepridržavanje propisa može rezultirati visokim kaznama i pravnim posljedicama.
- Povećaju povjerenje korisnika i partnera: Organizacije koje učinkovito upravljaju kibernetičkom sigurnošću povećavaju povjerenje svojih klijenata i poslovnih partnera.
- Osiguraju kontinuitet poslovanja: Kontinuirani nadzor i pravovremeno reagiranje na kibernetičke incidente osigurava minimalne prekide u poslovanju.
- Zaključak
NIS 2 direktiva i Zakon o kibernetičkoj sigurnosti predstavljaju temeljne alate za upravljanje rizicima u digitalnom dobu. U današnjem sve povezanijem svijetu, gdje su prijetnje kibernetičke sigurnosti sve složenije i sveprisutnije, pridržavanje ovih propisa nije samo pravna obveza već i ključna poslovna strategija koja omogućava zaštitu organizacija i njihovih korisnika.
ZIH u svojoj ponudi ima dvije edukacije na ovu temu. Odaberite između dvodnevnog seminara NIS 2 – Pregled obaveza po direktivi u organizaciji ZIH-a ili odaberite certificirani seminar (PECB) za sve stručnjake u području informacijsko-komunikacijskih tehnologija, postojeće stručnjake informacijske sigurnosti i druge (IT menadžere) koji želi steći temeljito, sveobuhvatno razumijevanje zahtjeva NIS 2 Direktive te u EU prepoznatljivu sposobnost i vještine implementacije, NIS 2 Direktivom propisanih mjera kibernetičke sigurnosti – Certified NIS 2 Lead implementer; 4- dnevni trening s certifikacijskim ispitom (Professional Evaluation and Certification Bord
Kroz interaktivne sesije i praktične vježbe, naučit ćete kako procijeniti kibernetičko sigurnosne rizike organizacije, razviti planove odgovora na incidente i provesti učinkovite sigurnosne mjere za ispunjavanje zahtjeva NIS 2 Direktive. Štoviše, dobit ćete uvid u industrijske standarde i najbolje prakse u području kibernetičke sigurnosti.